top of page

Frankie trekt ten oorlog

Aflevering 2

Bruggen en Bloed

Met modder in de botten

 

25, 26 en 27 mei 1940. De Duitsers hadden een grote aanval ingezet met ondersteuning van de Luftwaffe. Nabij Neelskensbrug, nu Langewegbrug aan Fred’s café, was er een zwaar treffen tussen Belgen en Duitsers. In de Langeweg is een Duitse pantserwagen met een welgemikt schot getroffen door Belgisch antitankgeschut. De inzittenden van de pantserwagen waren gesneuveld en werden begraven in de boomgaard van nu huisnummer 4.

2 - 1 Duitse pantserwagen.jpg

Na zware verliezen, en om verder bloedvergieten te voorkomen, gaf ons leger zich over en werd de toestand naargelang de omstandigheden terug wat rustiger. Ook de landbouw moest terug op gang komen om de bevolking en ook de Duitsers van voedsel te voorzien.

De laatste bruggen
 

Toen Moershoofdebrug in mei 1940 werd opgeblazen door het Belgisch leger ter verdediging tegen de Duitsers was de springlading zeer zwaar, zodanig zwaar dat er bij de ontploffing veel schade was aan de omliggende huizen door rondvliegende brokstukken.

Op zondag 3 september 1944 was het de omgekeerde wereld. Nu brachten de Duitsers een springlading aan de herstelde brug om de oprukkende Canadezen tegen te houden. De brug zal dus een tweede keer ten onder gaan. De omwonenden, met de schade van de eerste keer nog vers in het geheugen, verwittigden het verzet, de Witte Brigade. Deze stuurden Omer De Keyzer, een goed zwemmer en durfal, om de dynamietstaven die aan de liggers van de brug bevestigd waren los te knippen. De volgende dag was er geen Duitse bewaking. En het plan werd uitgevoerd.

Omer met rechts van hem Valere De Coster

Enkele dagen nadien ontdekten de Duitsers de sabotage en werd een nieuwe springlading aangebracht en deze keer onder permanente bewaking. Met een zware knal ging de brug op 10 september 1944 de lucht in met terug veel schade aan de omliggende huizen. Dakpannen werden weggeblazen en ramen sneuvelden. Blijkbaar was de schade aan de brug niet groot genoeg en op 14 september werd het nog eens netjes overgedaan met een nog zwaardere lading waardoor de rest van de ramen en dakpannen er ook moest aan geloven. Van grondig Duits werk gesproken!

bottom of page